KALENDER 2022

JUNI
1 Kurs Vardagslydnad, kl. 18-20.15, ansvarig: Anki Lindholm
1 Valpkurs, kl18.30-20, ansvarig Marita Teräs
5 MH, kl. 8-16 (skott förekommer) ansvarig Mats Ringel
6 Rallylydnad gruppträning, kl. 18-20.15, ansvarig Ingela Falk Jensen
7 Kvällstävling TEM utomhus, ansvarig Ulrika Holmberg
8 Kurs i kroppskontroll kl. 18-20.15, ansvarig Catrin Englund och Ulrika Holmberg
8 Valpkurs, kl18.30-20, ansvarig Marita Teräs
12 Kurs Specialsök, kl. 10-15.15, ansvarig Marita Teräs och Kristina Strömberg
12 Övre appellplan uthyrd kl 15.30-18.30, ansvarig Anki Lindholm
13 Rallylydnad gruppträning, kl. 18-20.15, ansvarig Ingela Falk Jensen
15 Träningstävling rallylydnad, kl. 18, ansvarig Ingela Falk Jensen
15 Valpkurs, kl18.30-20, ansvarig Marita Teräs
17 Uppletande kl 09.00-17.00. I distriktets regi. Ansvarig Maria Gabrielsson
18 Tävling Sök EKL, Sök HKL, Sök LKL
19 Tävling Skydd EKL, Skydd HKL Skydd LKL
20 Styrelsemöte kl. 18.00, ansvarig styrelsen
20 Medlemsmöte kl. 19.00, ansvarig styrelsen
20 – 21 Träningsdagar i Brukslydnad/lydnadslydnad/IGP lydnad med Towa Lindh
22 Kurs Vardagslydnad, kl. 18-20.15, ansvarig: Anki Lindholm
22 Valpkurs, kl18.30-20, ansvarig Marita Teräs
29 Kurs Vardagslydnad, kl. 18-20.15, ansvarig: Anki Lindholm

JULI
2 Instruktörsutbildning (inne och ute) 09.00-17.00, ansvarig: Anki Lindholm
6 Kurs Vardagslydnad, kl. 18-21, ansvarig: Anki Lindholm

AUGUSTI
8 Styrelsemöte kl. 19.00, ansvarig styrelsen
14 Kurs Specialsök, kl. 10-15.15, ansvarig Marita Teräs och Kristina Strömberg
15 Tävling, Spår AKL , Sök AKL
17 Rallylydnad gruppträning, kl. 18-20.15, ansvarig Ingela Falk Jensen
24 Rallylydnad gruppträning, kl. 18-20.15, ansvarig Ingela Falk Jensen
27 Funkis-Fest, kl 18.00. Ansvarig Ingela Falk Jensen
31 Rallylydnad gruppträning, kl. 18-20.15, ansvarig Ingela Falk Jensen

SEPTEMBER
4 Kurs Specialsök, kl. 10-15.15, ansvarig Marita Teräs och Kristina Strömberg
4 Uppfödar MH, kl. 8-16 (skott förekommer) ansvarig Mats Ringel
5 Styrelsemöte kl. 19.00, ansvarig styrelsen
7 Rallylydnadstävling Nybörjarklass med start 18.00 Domare: Caroline Svärd
14 Rallylydnad gruppträning, kl. 18-20.15, ansvarig Ingela Falk Jensen
18 GTBK firar 30-årsjubileum, kl 11-14 Ansvarig Nina Linder och Kia Collin
21 Rallylydnad gruppträning, kl. 18-20.15, ansvarig Ingela Falk Jensen
24 Kurs Allmänlydnad 1 Special, Kl 09.00 – 13.00, Ansvarig Anki Lindholm
28 Rallylydnad gruppträning, kl. 18-20.15, ansvarig Ingela Falk Jensen

OKTOBER
1 Kurs Allmänlydnad 1 Special, Kl 09.00 – 13.00, ansvarig Anki Lindholm
5 Rallylydnad gruppträning, kl. 18-20.15, ansvarig Ingela Falk Jensen
8 Kurs Allmänlydnad 1 Special, Kl 09.00 – 13.00, Ansvarig Anki Lindholm
9 Kurs Specialsök, kl. 10-15.15, ansvarig Marita Teräs och Kristina Strömberg
12 Rallylydnad gruppträning, kl. 18-20.15, ansvarig Ingela Falk Jensen
13 Instruktörsutbildning, kl.18.30-21.00, ansvarig distriktet
15 Kurs Allmänlydnad 1 Special, Kl 09.00 – 13.00, ansvarig Anki Lindholm
19 Rallylydnad gruppträning, kl. 18-20.15, ansvarig Ingela Falk Jensen
23 Styrelsemöte, kl. 15,00, ansvarig Anki Lindholm
23 Medlemsmöte, kl 16,00, ansvarig Anki Lindholm
26 Rallylydnad gruppträning, kl. 18-20.15, ansvarig Ingela Falk Jensen
27 Instruktörsutbildning, kl.18.30-21.00, ansvarig distriktet
29 Examination SBK Instruktörsutbildning, kl 09.00 -17.00, ansvarig Anki Lindholm

NOVEMBER
2 Rallylydnad gruppträning, kl. 18-20.15, ansvarig Ingela Falk Jensen
6 Kurs Specialsök, kl. 10-15.15, ansvarig Marita Teräs och Kristina Strömberg
10 Instruktörsutbildning, kl.18.30-21.00, ansvarig distriktet
14 Styrelsemöte kl. 19.00, ansvarig Anki Lindholm
24 Instruktörsutbildning, kl.18.30-21.00, ansvarig distriktet

DECEMBER
5 Styrelsemöte kl. 19.00, ansvarig Anki Lindholm
8 Instruktörsutbildning, kl.18.30-21.00, ansvarig distriktet
11 Kurs Specialsök, kl. 10-15.15, ansvarig Marita Teräs och Kristina Strömberg

2023

JANUARI
15 Styrelsemöte kl. 19.00, ansvarig Anki Lindholm
19 Instruktörsutbildning, kl.18.30-21.00, ansvarig distriktet

FEBRUARI
2 Instruktörsutbildning, kl.18.30-21.00, ansvarig distriktet
16 Instruktörsutbildning, kl.18.30-21.00, ansvarig distriktet
19 Årsmöte, ansvarig Anki Lindholm

MARS
2 Instruktörsutbildning, kl.18.30-21.00, ansvarig distriktet
16 Instruktörsutbildning, kl.18.30-21.00, ansvarig distriktet
30 Instruktörsutbildning, kl.18.30-21.00, ansvarig distriktet

APRIL
7 Instruktörsutbildning, kl.18.30-21.00, ansvarig distriktet
14 Instruktörsutbildning, kl.18.30-21.00, ansvarig distriktet